Дома Вести Прајд

85.000 луѓе зедоа учество на досега најголемата ЛГБТ+ парада на гордоста во Јужна Кореја

Ви се допаѓа написот што го подготвивме за вас? Не заборавајте да го покажете тоа! :)
ЛГБТ+ парада на гордоста во Сеул, Јужна Кореја, 15 јули 2017 година (Фото: Ahn Young-joon/AP)

Десетици илјади луѓе излегоа во Сеул на маршот за ЛГБТ+ права, пеејќи песни и танцувајќи по дождот. Истовремено, во близина се одржа и протест.

Околу 6.000 полицајци го обезбедуваa собирот на активистите и поборниците за ЛГБТ+ права кој се одржа на плоштадот пред градското собрание.

#pride #march #pridemarch #seoul #seoulpride #korea #namsantower #lgbt #lgbtq #lgbtpride

A post shared by Angenella Joy (@angenella) on

Околу 85.000 учесници на ЛГБТ+ парадата на гордоста поминаа низ центарот на Сеул носејќи транспаренти и виножитни знамиња, пренесува Korea Herald.

4 years in a row

A post shared by Sam Choi (@samswchoi) on

Од другата страна на плоштадот, неколку илјади христијани извикуваа пароли против хомосексуалноста, нарекувајќи ја грев и повикувајќи ги геј луѓето да се „вратат кон Исус“. Хомосексуалноста не е нелегална во Јужна Кореа, но правата на ЛГБТ+ луѓето и натаму се политички непопуларна тема во земјата.

Love conquers all ❤️🌈 #seoulpride #pride2017

A post shared by Megan Stuckey (@meganstuckey22) on

Погледнете во видеото подолу каква беше атмосферата од двете страни.