Британскиот спортист Том Босворт постави нов светски рекорд на Лондон Гран При викендов. Тој во саботата зеде злато за неговиот резултат од 5 минути и 31 секунда на трката во брзо одење на должина од една милја (1609 метри).

Радоста ја сподели на социјалните мрежи со фотка од моментот на победата.

Holy Shit! WR! #LondonDL #MullerAnniversaryGames #WorldRecord #tomwalksfast

A post shared by Tom Bosworth 🇬🇧 (@tombosworth) on

За потсетување, Босворт обелодени дека е хомосексуалец во 2015 година.