Спорт

Дома Спорт

Фудбалерот Антоан Гризман од Атлетико Мадрид вели дека доколку беше геј немаше да го крие тоа

Фудбалската ѕвезда Антоан Гризман од Атлетико Мадрид, кој исто така игра и за францускиот национален тим, изјави дека би го поддржал секој фудбалер што...

Енди Мареј јавно ја поддржа брачната еднаквост: Сите луѓе би требало да имаат еднакви права

Огромно внимание минатата недела предизвика легендарната тенисерка Маргарет Корт, која јавно изрази незадоволство што авиокомпанијата „Квантас Ерлајнс“ поддржува легализација на истополовиот брак во Австралија,...

Фудбалерите на САД по повод Месецот на гордоста на мечовите во јуни ќе носат виножитни дресови

Месецот на гордоста, фудбалерите од женските и машките национални тимови на Соединетите Американски Држави ќе го одбележат така што ќе носат виножитни броеви на...

Тонганскиот олимписки пливач Амини Фонуа за претставувањето земја каде е нелегално да си геј

Покрај поставените 27 светски и 91 олимписки рекорди, Олимписките игри во Рио во 2016 година беа одбележани со најголемиот број на јавно декларирани ЛГБТ+...

Погледнете ја Ема Стоун како младата тенисерка Били Џин Кинг во филмот „Битка на половите“

Тенисерката Били Џин Кинг важи за една од најголемите спортски легенди на сите времиња, но и поборник на феминизмот и на ЛГБТ+ заедницата. Во филмот...

Пензионираната американска фудбалерка Еби Вамбах стапи во брак со нејзината партнерка

Еби Вамбах рипна во тавче! Според фотографиите кои ги објави двојката во понеделникот, поранешната фудбалска ѕвезда стапи во брак со нејзината партнерка Гленон Дојл...

Поранешниот американски тенисер Брајан Вахали е вториот во историјата на тенисот што откри оти е геј

Поранешниот професионален американски тенисер, Брајан Вахали јавно ја обелодени својата сексуалност. Вахали, кој порано се најде меѓу стоте најврвни тенисери на листата на Асоцијацијата...

Олимпискиот пливач Ијан Торп објаснува зошто порано не ја обелоденил неговата сексуалност

Пливачот Ијан Торп се отвори зошто минал долги години „во плакарот“. Австралискиот петкратен добитник на златни олимписки медали со години се соочуваше со гласини за неговата сексуалност,...

Британскиот спортист Том Дејли стапи во брак со американскиот сценарист Дастин Ленс Блек

Том Дејли и Дастин Ленс Блек во саботата (6 мај) го кажаа судбоносното „да“ на свадба како од бајките, заокружена со стихови од Шекспир...

Аргентина, Бразил и Мексико казнети од ФИФА поради хомофобични скандирања од навивачи

Фудбалските асоцијации на три земји се казнети од ФИФА откако нивните навивачи не запреа со користењето хомофобични скандирања од трибините. ФИФА ги казни Аргентина, Бразил...

Професионален бејзбол играч на ТВ во живо ја откри својата сексуалност пред семејството и соиграчите

Рајан Џордан Сантана реши преку телевизиски пренос да ја открие неговата сексуална ориентација, откако тајната го измачувала од времето кога имал 15 години. Професионалниот бејзбол...

Светскиот шампион во скокање со стап Шон Барбер реши јавно да обелодени дека е „геј и горд на себе“

Канадскиот 22-годишен олимписки скокач со стап Шон Барбер во понеделникот (24 април) преку Фејсбук му соопшти на светот дека е „геј и горд на...