Вести

Дома Вести

Вашингтон по примерот на Орегон ќе понуди трет род во личните карти и возачките дозволи

Жителите на Вашингтон наскоро ќе добијат опција, во личните карти и возачките дозволи, да изберат „X“ за ставката род, т.е. да се идентификуваат како...

Погледнете како оваа австралиска сенаторка го замолчи колегата кој постојано ја прекинува

Австралиската сенаторка Пени Вонг од Лабуристичката партија е навикната на здодевање и непотребно влетување во збор од страна на нејзините колеги, но на парламентарната...

Германските социјалдемократи ветија брачна еднаквост во рок од 100 дена по изборите

Социјалдемократската партија на Германија вети воведување брачна еднаквост во првите 100 дена, доколку влезе во составот на новата влада по изборите. Централно-ливичарската СДП е коалиционен...

Укинати пресудите за геј мажите во СР Германија осудени за хомосексуалност по нацистички закон

Германскиот парламент изгласа да се укинат пресудите за 50000 геј мажи кои биле осудени за хомосексуалност врз основа на закон од ерата на нацизмот,...

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски ќе го отвори ЛГБТ+ викендот на гордоста во Скопје

Изложбата на Касилс, денес од 20:30 часот во Мала Станица, со која започнува Викендот на гордоста во Скопје, ќе ја отвори министерот за култура...

Кралицата Елизабета II вети заштита на луѓето од дискриминација поради сексуалната ориентација

Кралицата Елизабета II вети дека новата влада на Обединетото Кралство ќе ги штити луѓето од дискриминација базирана на нивната сексуална ориентација. Конзервативната парија формираше коалиција...

Новиот документарец од кој ќе ви се заледи крвта ве носи во наводниот чеченски затвор за геј мажи

VICE News доби ексклузивен пристап до чеченскиот затвор каде геј мажи наводно биле носени и измачувани. Се верува дека ова е прв пат да...

Следува еден продолжен викенд на уживање со програмата на Викендот на гордоста во Скопје

Организаторите на Викендот на гордоста во Скопје, кој ќе се одржи од 22 до 25 јуни, ја објавија долгоочекуваната програма за манифестацијата. Овогодишниот Викенд на...

Европскиот суд за човекови права пресуди против рускиот закон за забрана на „геј пропаганда“

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда против рускиот закон за забрана на „геј пропаганда“. Речиси сите судии во Стразбур беа едногласни дека законот...

Павле Богоевски прифати интервју, Зоран Заев и Ѓорге Иванов немаат одговорено на поканата

По повод ЛГБТ+ месецот на гордоста, поканивме тројца фунционери за интервју на темите кои ја тангираат локалната ЛГБТ+ заедница. Покани беа испратени до претседателот...

Пратеникот Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини „пе*ерите“ за јавниот долг

Латентната интернализирана хомофобијата на ВМРО-ДПМНЕ добива нови изблици, но сега од позиција на опозиција. Актуелниот пратеник од редовите на оваа партија, Димитар Стевананџија во...

Европскиот парламент ја потсетува Македонија: ЛГБТИ правата се клучен аспект за влез во ЕУ

Европскиот Парлaмент минатата седмица усвои три годишни извештаи кои се однесуваат на кандидатите и потенцијалните кандидати за членство во ЕУ. Во овие извештаи, европарламентарците ги...