Интервјуа

Дома Вести Интервјуа

Златко Андоновски од Фудбалската федерација на Македонија порачува: Фудбалот е спорт за сите

Мисија на Фудбалската федерација на Македонија е да ги штити вредностите и клучните принципи на фудбалската игра, како што се: интегритетот, различноста, дигнитетот, правилата...

Интервју со Алекс Ристовск, трансродов маж од Македонија: За татко ми сѐ уште сум ќерка

„Околината е таа што гуши и го отежнува животот без разлика дали сме храбри или не. Таа постојано бара од нас да се докажуваме...

Иџет Мемети: Треба да се реагира и да се осуди дискриминацијата и насилството кон ЛГБТ луѓето

ЛГБТ граѓаните на оваа држава недвосмислено заслужуваат еднаков третман и еднакви права, но дали и кога ќе се оствари тоа, останува непознато. Иако ДИК неодамна ги соопшти...

Величковски: Лажното пуританство 25 години го конзервира политичкото општество и партиите

Партиите се плашат дека ќе „изгубат“ на популарност и мачоизам, затоа им е полесно да „јаваат на бранот“ на конзервативниот традиционализам“, вели во интервју...

Фифи со видео за новиот сингл „Roller Coaster“

Фифи Јаневска ги почести своите фанови со ново музичко видео за нумерата „Roller Coaster“, а во режија на Ана Јакимска, додека како текстописец се...

Даниел Кајмакоски: Постојат само добри и лоши луѓе!

Ова момче плени со неговата скромност и искреност уште од првиот момент кога го запознавме како еден од натпреварувачите на Х Фактор Адриа. Покрај...

Билјана Танески: Без љубовта не постојам

Своевремено беше прогласена за вонсериски талент. Кога го достигна врвот на кариерата, од приватни причини беше принудена да се повлече од сцената. По десеттина...

Жена која сака да живее со полни гради

Нејзиното име е синоним за насмевка и позитивна енергија. Од самите почетоци и нејзиното деби на Скопје Фест во 1998-мата година, не престанува да...

Јанко Илковски: Јас сум жртва на една валкана игра

Во четвртокот до Јавното обвинителство беа поднесени кривични пријави против водителите Јанко Илковски и Миленко Неделковски потпишани од невладините организации Хелсиншки комитет за човекови...

Кочо Андоновски: Кој е тој традиционален брак што се штити?

Во телефонски разговор зборувавме со Кочо Андоновски, програмскиот директор на ЛГБТИ центарот за поддршка при Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија, за...

Петрит Сарачини: Не постојат магични решенија

Еднаквоста меѓу луѓето е секогаш императив на Петрит Сарачини. Кампањата „Кажи НЕ на хомофобијата и трансфобијата“ е во токму таа насока и затоа тој...

Дарко Лешоски: Зузари и ситни души сме – тоа е проблемот!

Неговите прекрасни и „безобразно“ искрени песни ги пленија срцата на многумина, а можете да ги прочитате во неговата прва збирка поезија насловена „Дете од...