Македонија

Дома Вести Македонија

Трансродно дете претепано, ставено во шупа, без храна, љубопитни селани доаѓале да фаќаат сеир

Во синоќешната „Само вистина!“ на Канал 5, Антонио Михајлов, претседателот на Субверзивен фронт се осврна на проблемите и барањата на ЛГБТ+ заедницата и посочи...

Антонио Милошоски, престанете да поттикнувате хомофобија и оставете ги ЛГБТ+ луѓето на мира!

Антонио Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на РМ, со своите изјави во јавноста поттикнува хомофобија уште од моментот кога пратеникот Бранко Маноиловски од...

Јавни личности од повеќе сфери на општеството испратија пораки за поддршка на ЛГБТ+ луѓето

Во кампањата „Прав(д)а за сите“, која има за цел да ги рефлектира состојбите со нарушувањата на правата на ЛГБТ+ луѓето во македонското општество, но...

Владиката Петар со Адам и Ева како аргумент за ставот на МПЦ против истополовите бракови

Владиката Петар од МПЦ се изјасни против легализацијата на истополовиот брак во земјава, иако не стана збор за црковни венчавки во предлогот што пред...

Премиерот Зоран Заев е отворен за дебата околу легализација на истополовиот брак во земјава

Премиерот Зоран Заев денес (5 јули) одговарајќи на новинарско прашање во врска со предлогот за истополови бракови, изјави дека ставот на Владата е „почитување...

Ина Многуфина им влепи шамар на сите оние прости луѓе кои ги осудуваат хомосексуалците

Познатата персона од социјалните медиуми Ина Многуфина се огласи по повод негативните реакции на дел од јавноста, а во врска со предлогот на Бранко...

Ивана Туфегџиќ како пратеничка ќе се бори за заштита на човековите права на ЛГБТ+ луѓето

Ивана Туфегџиќ, која како граѓанска активистка се најде на листата на СДСМ и стана пратеничка, за ставот на потпретседателот на оваа партија, Мухамед Зеќири...

Од СДСМ порачуваат дека не го делат мислењето со Мухамед Зеќири во врска со хомосексуалноста

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија се огради од личното мислење на Мухамед Зеќири, еден од потпретседателите на партијата, а во врска со хомосексуалноста, и додаваат...

Пратеничката Јулиана Николова смета оти треба дебата со аргументи и почит кон различностите

Пратеничката Јулиана Николова која доаѓа од редовите на ЛДП смета дека се кренало многу прашина по изнесените лични ставови на пратениците Бранко Маноиловски и...

Ирена Цветковиќ со критика до Мухамед Зеќири: Како пратеник треба да имате аргументиран став

Слободата на изразување и мислење е еден од принципите во кои граѓанската активистка Ирена Цветковиќ силно верува и заради тоа го користи правото да...

Бранко Маноиловски: Би сакал, пред да умрам, да видам дека хомосексуалците имаат еднакви права

Најстариот пратеник во парламентот преку ноќ стана најдрагиот херој на ЛГБТ+ заедницата во нашата земја и, секако, со право. Бранко Маноиловски, кој доаѓа од...

ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против сексуалната определба, ама има против истополовиот брак

ВМРО-ДПМНЕ смета дека на Република Македонија не ѝ требаат експерименти со истополови бракови или посвојување на децата без родители од страна на истополови двојки,...