Вести

Дома Вести Страница 2

Род Ајленд е 11-та сојузна држава во САД која го забрани „лекувањето“ на хомосексуалноста

Американската сојузна држава Род Ајленд ја забрани терапијата за „лекување“ на луѓето со хомосексуална ориентација. Гувернерката Џина Рејмондо го потпиша новиот закон, марка која...

85.000 луѓе зедоа учество на досега најголемата ЛГБТ+ парада на гордоста во Јужна Кореја

Десетици илјади луѓе излегоа во Сеул на маршот за ЛГБТ+ права, пеејќи песни и танцувајќи по дождот. Истовремено, во близина се одржа и протест. https://www.instagram.com/p/BWj1jbsBgpv/ Околу...

Чеченскиот претседател за геј мажите: „Тие се ѓаволи. Тие се за продажба. Тие не се луѓе“

Чеченскиот претседател Рамзан Кадиров во неодамнешно интервју повтори дека не постојат геј луѓе во Чеченија, а ако постојат, тие се ѓаволи кои треба веднаш...

Свештениците дивеат во Ватикан, ситуацијата со истополови сексуални односи „никогаш полоша“

Ватикан наводно станал дувло на хомосексуална активност откако папата Францис стапи на сегашната функција, барем според она што го кажува високопозиционирано свештено лице од...

Јавниот превоз во Лондон ќе стане поинклузивен, се воведува родово-неутрален јазик во услугите

Разгласите на јавниот превоз во Лондон ќе добијат родово-неутрални пораки. Вработените добиле инструкции да ја заменат фразата „дами и господа“ со „сите“ кога им посакуваат...

Кремљ се огласи за информацијата дека во една јануарска ноќ биле убиени 27 мажи во Чеченија

Кремљ вели дека тврдењето на рускиот весник Новаја Газета, дека чеченските власти извршиле масовна егзекуција во текот на една јануарска ноќ на 27 мажи...

Премиерот Заев во Трст се сретна со Ана Брнабиќ, првата жена и лезбијка на чело на српската влада

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во рамки на Самитот „ЕУ - Западен Балкан“ што се одржува во Трст, меѓу останатите билатерални средби кои ги...

И покрај противењето на католичката црква, Малта го легализираше истополовиот брак

Малта стана 15-та земја во Европа и 25-та во светот која го легализираше истополовиот брак. Сите пратеници во парламентот, освен еден - националистот Едвин...

Отец Ивица Тодоров е за истополови партнерства, додека бракот е привилегија само за божјите чеда

Телевизија 24 организираше една тотално депласирана дискусија на тема „Македонија и правата на ЛГБТ заедницата“, без претставник од истата таа заедница или од организациите...

Берлин има намера да ги направи јавните тоалети родово-неутрални како би биле поинклузивни

Нови позитивни вести од Германија, откако земјата месецов го легализираше истополовиот брак и посвојувањето деца од страна на истополови двојки. Многу од тоалетите во владините...

Трансродно дете претепано, ставено во шупа, без храна, љубопитни селани доаѓале да фаќаат сеир

Во синоќешната „Само вистина!“ на Канал 5, Антонио Михајлов, претседателот на Субверзивен фронт се осврна на проблемите и барањата на ЛГБТ+ заедницата и посочи...

Илјадници луѓе маршираа за рамноправност на ЛГБТ+ заедницата на парадата во Будимпешта

Во саботата (8 јули) во главниот град на Унгарија, Будимпешта се одржа ЛГБТ+ парада на гордоста, која се заврши мирно. Полицијата ја обезбеди рутата...