Вести

Дома Вести Страница 3

По 10-годишна пауза во Талин се одржа ЛГБТ+ парада на гордоста, со околу 1800 учесници

По десетгодишна пауза, во саботата (8 јули) во Талин се одржа ЛГБТ+ парада на гордоста, каде учествуваа околу 1800 лица. Парадата заврши без инциденти. На...

Црквата на Англија: Трансродовите луѓе се божји чеда и добредојдени, а хомосексуалноста не е грев

На Синодот во Јорк минатиот викенд, Црквата на Англија со гласање донесе две историски одлуки во корист на ЛГБТ+ заедницата. Прво, одлучи јавно да...

Новаја Газета ги објави имињата на 27 геј мажи за кои се верува дека биле егзекутирани во Чеченија

Проминентниот руски весник „Новаја Газета“ ги објави имињата на 27 геј мажи за кои се верува дека биле убиени за време на „чистката“ на...

Антонио Милошоски, престанете да поттикнувате хомофобија и оставете ги ЛГБТ+ луѓето на мира!

Антонио Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на РМ, со своите изјави во јавноста поттикнува хомофобија уште од моментот кога пратеникот Бранко Маноиловски од...

ЛГБТ+ парадата на гордоста во Лондон е одраз на разноликоста на општеството во сиот свој сјај

Во Лондон денес се одржа ЛГБТ+ парада на гордоста, а во рамки на ЛГБТ+ фестивалот на гордоста што трае од 24 јуни до 9...

Јавни личности од повеќе сфери на општеството испратија пораки за поддршка на ЛГБТ+ луѓето

Во кампањата „Прав(д)а за сите“, која има за цел да ги рефлектира состојбите со нарушувањата на правата на ЛГБТ+ луѓето во македонското општество, но...

Руската ЛГБТ мрежа вели дека чеченските власти повторно продолжиле со апсењата на геј мажи

Руски активисти информираат дека чеченските власти повторно продолжиле со затворањето на хомосексуалци и бисексуалци во овој регион. Порано годинава беа објавени вознемирувачки сознанија за...

Владиката Петар со Адам и Ева како аргумент за ставот на МПЦ против истополовите бракови

Владиката Петар од МПЦ се изјасни против легализацијата на истополовиот брак во земјава, иако не стана збор за црковни венчавки во предлогот што пред...

Законот за брачна еднаквост помина и во горниот дом на германскиот парламент, Бундесратот

Горниот дом на германскиот парламент, познат како Бундесрат, денес го усвои предлог-законот за легализација на истополовиот брак во земјата и отворање на можноста за...

Ова бебе од Канада е веројатно прво во светот кое добило официјална исправа без прецизиран род

Едно бебе од Канада е првото кое има добиено лична исправа во која не е наведен родот. Осуммесечното бебе по име Сирил Атли Доти...

Ватиканската полиција упаднала во апартман на кардинал на „геј оргија под дејство на дроги“

Ватиканската полиција наводно уапсила свештеник, кој е секретар на еден од главните советници на папата Францис. Апсењето се случило во неодамнешна рација кога упаднале...

Џастин Трудо и Лео Варадкар деновиве џогираа, спортуваа и уживаа во секој заеднички момент

Лео Варадкар, првиот геј премиер на Ирска се сретна со канадскиот премиер Џастин Трудо, кој е верен сојузник на ЛГБТ+ луѓето, и според фотографиите...