Прајд

Дома Вести Прајд

85.000 луѓе зедоа учество на досега најголемата ЛГБТ+ парада на гордоста во Јужна Кореја

Десетици илјади луѓе излегоа во Сеул на маршот за ЛГБТ+ права, пеејќи песни и танцувајќи по дождот. Истовремено, во близина се одржа и протест. https://www.instagram.com/p/BWj1jbsBgpv/ Околу...

Илјадници луѓе маршираа за рамноправност на ЛГБТ+ заедницата на парадата во Будимпешта

Во саботата (8 јули) во главниот град на Унгарија, Будимпешта се одржа ЛГБТ+ парада на гордоста, која се заврши мирно. Полицијата ја обезбеди рутата...

По 10-годишна пауза во Талин се одржа ЛГБТ+ парада на гордоста, со околу 1800 учесници

По десетгодишна пауза, во саботата (8 јули) во Талин се одржа ЛГБТ+ парада на гордоста, каде учествуваа околу 1800 лица. Парадата заврши без инциденти. На...

ЛГБТ+ парадата на гордоста во Лондон е одраз на разноликоста на општеството во сиот свој сјај

Во Лондон денес се одржа ЛГБТ+ парада на гордоста, а во рамки на ЛГБТ+ фестивалот на гордоста што трае од 24 јуни до 9...

ЛГБТ+ парадата на гордоста во Осло, Норвешка привлече рекорден број луѓе од разни возрасти

Рекорден број луѓе зедоа учество на ЛГБТ+ парадата на гордоста која минатата сабота (1 јули) се одржа во Осло, Норвешка. Најмалку 35.000 луѓе беа...

Чилеанците на ЛГБТ+ парадата на гордоста во Сантјаго побараа брачна еднаквост во земјата

Десетици илјади луѓе во саботата излегоа на улиците во главниот град на Чиле, за да земат учество на ЛГБТ+ парадата на гордоста, притоа барајќи...

Светската ЛГБТ+ парада на гордоста привлече стотици илјади луѓе на улиците на Мадрид

Стотици илјади славеници, млади и стари, во саботата (1 јули) танцуваа и се забавуваа на виножитните улици на Мадрид, на најголемиот марш во светот...

ЛГБТ+ прославата „Розова точка“ оваа година во Сингапур привлече околу 20 илјади посетители

Сингапурскиот годишен настан „Розова точка“ (Pink Dot), што е нивната ЛГБТ+ прослава на гордоста, денес (1 јули) привлече илјадници луѓе во градот. На манифестацијата зедоа...

Одржана ЛГБТ+ парада на гордоста во Ниш, со присуство на силно полициско обезбедување

Во Ниш се одржа ЛГБТ+ парада на гордоста, на која луѓе од ЛГБТ+ популацијата прошетаа по централните улици, опкружени со полициски кордони. Настанот, кој се...

Канадскиот премиер Џастин Трудо со сопругата и децата прошета на ЛГБТ+ парадата во Торонто

Канадскиот премиер Џастин Трудо уште еднаш се приклучи на прославата на ЛГБТ+ заедницата, овој пат на вчерашната Парадата на гордоста во Торонто. Поздравувајќи ги гледачите...

Челси Менинг ја прослави ЛГБТ+ парадата на гордоста во Њујорк Сити како слободна жена

Челси Менинг во неделата присуствуваше на ЛГБТ+ парадата на гордоста во градот Њујорк, откако во мај беше ослободена од затвор по седум години. Поранешниот американски...

Турција на Ердоган со кучиња, солзавец и гумени куршуми против ЛГБТ+ заедницата во Истанбул

Полицијата во Турција презеде мерки за разбивање на активистите кои се собраа во неделата (25 јуни) во Истанбул за да маршираат за ЛГБТ+ права. Активистите...