Свет

Дома Вести Свет

Доналд Трамп соопшти: Владата на САД нема да дозволи трансродови луѓе да служат во војската

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека нема да им дозволи на трансродовите луѓе да служат во војската во кое било својство. „По консултации со...

Формирана првата воена единица сочинета од ЛГБТ+ луѓе за борба против ИСИС во Сирија

Оформена е првата војска сочинета од ЛГБТ+ луѓе и нивни поддржувачи, а за борба против Исламска држава (ИСИС). Волонтерската организација која себеси се нарекува...

Обединетото Кралство ќе ја намали забраната за крводарување за МСМ на само три месеци

Обединетото Кралство ја намали забраната за крводарување во времетраење од една година за мажите кои имаат секс со мажи на само три месеци. Овие насоки...

Германскиот претседател го потпиша законот за брачна еднаквост, ќе стапи на сила во октомври

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер вчера го потпиша законот со кој се легализира истополовиот брак во Германија. Законот е објавен во Службениот весник, но ќе...

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ги оправдува семејствата кои ги убиваат нивните геј деца

Претседателот на Чеченија, Рамзан Кадиров изјави дека го одобрува убивањето на геј и бисексуалните мажи од страна на нивните семејства. Во неодамнешното интервју за HBO,...

Премиерката на Србија: Никогаш не сум имала проблем во земјата поради мојата сексуалност

Премиерката на Србија, Ана Барнабиќ, која е првата жена и воедно јавно декларирана лезбијка на чело на српската влада, во интервју за CNN изјави...

Тајпеј наскоро ќе го изедначи правото на платено отсуство за геј вработените во јавниот сектор

За прв пат во локалната власт, вработените во градската администрација на Тајпеј, чиишто истополови врски се регистрирани во канцеларијата за домаќинства, имаат право на...

Тереза Меј смета дека ЛГБТ+ луѓето во Северна Ирска треба да уживаат еднакви брачни права

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј даде изјава со која му пркоси на нејзиниот коалиционен партнер, Демократската унионистичка партија, велејќи дека поддржува воведување брачна...

Род Ајленд е 11-та сојузна држава во САД која го забрани „лекувањето“ на хомосексуалноста

Американската сојузна држава Род Ајленд ја забрани терапијата за „лекување“ на луѓето со хомосексуална ориентација. Гувернерката Џина Рејмондо го потпиша новиот закон, марка која...

Чеченскиот претседател за геј мажите: „Тие се ѓаволи. Тие се за продажба. Тие не се луѓе“

Чеченскиот претседател Рамзан Кадиров во неодамнешно интервју повтори дека не постојат геј луѓе во Чеченија, а ако постојат, тие се ѓаволи кои треба веднаш...

Свештениците дивеат во Ватикан, ситуацијата со истополови сексуални односи „никогаш полоша“

Ватикан наводно станал дувло на хомосексуална активност откако папата Францис стапи на сегашната функција, барем според она што го кажува високопозиционирано свештено лице од...

Јавниот превоз во Лондон ќе стане поинклузивен, се воведува родово-неутрален јазик во услугите

Разгласите на јавниот превоз во Лондон ќе добијат родово-неутрални пораки. Вработените добиле инструкции да ја заменат фразата „дами и господа“ со „сите“ кога им посакуваат...