Вести

Дома Вести

Демант на текстот „Македонски хомосексуален сајт демне малолетници на Фејсбук!“ во Вечер

Текстот објавен на 22 јануари на веб-страницата на дневниот весник Вечер под наслов „Македонски хомосексуален сајт демне малолетници на Фејсбук!“ е срамно извртување на...

Трансродна муслиманка пронајдена искасапена откако нејзиниот татко повикал на ТВ да ја убијат

Тукушто венчана 25-годишна трансродна жена од предел во Русија населен со муслимани, брутално е убиена откако направила операција за промена на полот, тврдат руските...

Европа поделена околу брачната еднаквост

Уставна забрана за брачна еднаквост сѐ уште постои во многу источноевропски земји. Мапата во прилог го прикажува прогресот на брачната еднаквост низ Европа од...

Нападнат геј клуб во рускиот град Тољати

Ноќниот геј клуб Фантом во рускиот град Тољати стана жртва на напади. Локалните медиуми јавуваат дека четири лица се повредени во нападот кој се случил...

Хорор во Орландо: Хомофоб изврши масакр во геј клуб оставајќи зад себе 49 мртви и 53 ранети

Американскиот претседател Барак Обама го осуди злосторството од омраза кое се случи во неделата (12 јуни) околу 2 часот наутро во геј клуб во...

Уапсена сопругата на напаѓачот кој минатата година усмрти 49 лица во ноќен клуб во Орландо

Американските власти ја уапсија сопругата на Омар Матин, кој минатиот јуни во напад на геј ноќниот клуб „Пулс“ во Орландо усмрти 49 лица, а рани...

Поглаварот на Руската православна црква го спореди истополовиот брак со Нацизмот

Поглаварот на Руската православна црква, најпопуларната и највлијателната религија во земјата, го спореди истополовиот брак со Нацизмот. Патријархот Кирил, кој е близок со претседателот Путин,...

Лос Анџелес оддаде почест на движењето за ЛГБТ права

Две години пред побуните во њујоршкиот бар Stonewall Inn кои службено се сметаат за почеток на модерното движење за ЛГБТ права, во Лос Анџелес...

Против 53 мажи во Нигерија се поднесени кривични пријави поради учество на прослава на геј венчавка

53 мажи биле уапсени во Нигерија поради присуство на истополова венчавка. Полицијата во Нигерија потврди дека уапсиле група млади мажи поради „припадност на банда...

Масовни протести за и против легализацијата на истополовите бракови го брануваат Тајван

Илјадници Тајванци вчера протестираа пред законодавниот дом на островот, истовремено за и против предлог-законот кој може да го направи Тајван првата земја во Азија...

Почна неделата на гордоста во Белград

Неделата на гордоста беше отворена денес, 22-ри септември, во 12 часот напладне и ќе трае до 28-ми септември, кога е планирана Парадата на гордоста....

Павле Богоевски прифати интервју, Зоран Заев и Ѓорге Иванов немаат одговорено на поканата

По повод ЛГБТ+ месецот на гордоста, поканивме тројца фунционери за интервју на темите кои ја тангираат локалната ЛГБТ+ заедница. Покани беа испратени до претседателот...