Занимливости

Дома Занимливости

Најголемата исландска авиокомпанија објави симпатична реклама со истополова двојка

Најголемата авиокомпaнија во Исланд објави симпатична реклама со истополова двојка. Двајца геј мажи се ѕвездите во рекламата, која ќе биде споделена на сите платформи...

Jавната поддршка на брачната еднаквост во САД достигна досега незабележано рекордно ниво

Поддршката на брачната еднаквост во САД достигна ново рекордно ниво. Според анкетата за „вредностите и уверувањата“ која компанијата Gallup ја спроведува секоја година, 64% од...

Поштенска марка со виножитно знаме на јаворов лист ја слави брачната еднаквост во Канада

Канадската пошта направи нова поштенска марка за да ја прослави легализацијата на истополовиот брак во земјата. Новата поштенска марка се состои од виножитно знаме на...

Овој нов додаток за Google Chrome ќе ви овозможи никогаш повеќе да не бидете прашани за родот

Данска сака да го направи интернетот родово-неутрален. Организаторите на Копенхаген Прајд започнаа нова иницијатива како одговор на непотребните прашања за родот при пополнување онлајн формулари. Тие...

Реклама на Хајнекен истражува: дали трансфобичен маж и трансродова жена може да станат пријатели?

Во новата рекламна кампања на Хајнекен не очекувајте да видите луди забави, гласна музика или разголени жени. Наместо тоа, компанијата за производство на пиво...

Погледнете: Постара лезбијска двојка пингвини во Нов Зеланд заедно одгледуваат пиле од друга мајка

Една лезбијска двојка пингвини заедно одгледуваат пиле. Пингвините, кои се викаат Телма и Луиз, се грижат за пилето откако неговата родена мајка била напуштена од...

Мажите употребуваат хомофобични шеги за да ја потврдат својата машкост, покажува нова студија

Ново истражување спроведено од група експерти од САД, открива дека мажите кажуваат хомофобични и сексистички шеги или сметаат дека истите се смешни, тогаш кога...

Рекламата за „Google Home“ нѐ потсетува дека и геј родителите го почнуваат денот како сите останати

Google Home, уредот кој функционира како ваш личен асистент, има нова функционалност, но и нова реклама во која се појавуваат двајца татковци. „Добро утро, Гугл,...

Во новата прекрасна инклузивна реклама на „Dove“ се појавува трансродова мајка во истополова врска

Брендот Dove доби пофалби за нивната нова рекламна кампања #RealMoms (вистински мајки) во која се појавува трансродова мајка во истополова врска. Во рекламата се истакнуваат...

ЛГБТИ заедницата во Њу Делхи со танцов флеш моб го сврте вниманието на нејзината борба за еднаквост

ЛГБТИ заедницата во Њу Делхи во саботата приреди танцов флеш моб за да ја подигне свеста за сексуалниот и родовиот диверзитет во Индија и...

Според најновата анкета, 75% од Германците сакаат Ангела Меркел да го легализира истополовиот брак

Огромно мнозинство Германци го поддржуваат истополовиот брак, открива најновата анкета. Имено, анкетата спроведена за германскиот неделен весник „Bild am Sonntag“ откри дека 75% од...

Ѕирнете во внатрешноста на огромната куќа на Елен Деџенерис вредна 45 милиони американски долари

Омилената телевизиска водителка на публиката Елен Деџенерис има префинето чувство за стил, дури и кога станува збор за дизајн на ентериер. Комичарката и нејзината сопруга...