Живот

Дома Живот

Овие двајца геј татковци со златно срце добија огромно изненадување од Елен Деџенерис

Елен Деџенерис за гости во емисија ги имаше геј татковците Роб и Рис Шир од Дарнстаун, Мериленд, а двајцата неверојатни мажи за малку ќе...

Трансродов модел го споделува своето патешествие во новата рекламна кампања на Мерцедес Бенз

Во новата моќна рекламна кампања на автомобилскиот бренд Мерцедес Бенз, насловена „Водич за растење“, се појавува трансродовиот модел Бенјамин Мелзер. Тој е првиот трансродов...

Пензионираната американска фудбалерка Еби Вамбах стапи во брак со нејзината партнерка

Еби Вамбах рипна во тавче! Според фотографиите кои ги објави двојката во понеделникот, поранешната фудбалска ѕвезда стапи во брак со нејзината партнерка Гленон Дојл...

Порано се натпреварувала на автомобилски трки, сега трансродна балерина која го следи својот сон

35-годишната Софи Ребека, поранешен возач на автомобилски трки, стана првата трансродова студентка по балет која го положила испитот за влез во британската Кралска академија...

Британскиот спортист Том Дејли стапи во брак со американскиот сценарист Дастин Ленс Блек

Том Дејли и Дастин Ленс Блек во саботата (6 мај) го кажаа судбоносното „да“ на свадба како од бајките, заокружена со стихови од Шекспир...

ВИДЕО: Руски виолинист чиј живот бил во опасност доколку останел во татковината обелодени дека е геј

Рускиот виолинист Артем Колесов обелодени дека е геј во срцепарателно и инспиративно видео. Колесов пораснал во христијанско семејство во Санкт Петербург. Уште од петгодишна...

Кејтлин Џенер во новата автобиографија призна дека направила операција за промена на полот

Поминаа две години откако Кејтлин Џенер за прв пат јавно призна дека е трансродно лице и ја најави нејзината транзиција т.е. промената на полот. Во...

ВИДЕО: Сер Ијан Мекелен се присетува на животот пред декриминализацијата на хомосексуалноста

Сер Ијан Мекелен се појавува во нов краток филм за да промовира квир уметничка изложба. Во краткиот филм, дел од серијата насловена „Random Acts“,...

Актерската двојка Нил Патрик Харис и Дејвид Буртка прослави 13 години заеднички живот

Нема ништо баксузно во бројот 13 за актерот Нил Патрик Харис и неговиот сопруг Дејвид Буртка. Минатиот викенд парот прослави 13 години од нивната...

Ветеран од Втората светска војна на 90-годишна возраст јавно обелодени дека е трансродно лице

Англичанец, кој со децении живеел како маж, бил оженет, учествувал во Втората светска војна, одлучи да „излезе од досегашната кожа“ и да биде тоа...

Оваа реклама на брендот „Vicks“, која ги слави трансродовите мајки, ќе ви го стопли срцето

Во новата револуционерна реклама на „Vicks“ е прикажана емотивна приказна за мајчинството на една трансродова жена. Црпејќи инспирација од слоганот на кампањата „Сите заслужуваат...

Почина Гилберт Бејкер, креаторот на виножитното знаме кое прерасна во симбол на ЛГБТ движењето

Гилберт Бејкер, граѓански активист за човекови права, американски воен ветеран и самоук шнајдер кој пред 39 години го создаде симболот на ЛГБТ+ движењето - виножитното знаме,...