Ви се допаѓа написот што го подготвивме за вас? Не заборавајте да го покажете тоа! :)

Фудбалската ѕвезда Антоан Гризман од Атлетико Мадрид, кој исто така игра и за францускиот национален тим, изјави дека би го поддржал секој фудбалер што сака да ја обелодени својата хомосексуалност, но признава дека многумина се плашат да живеат отворено поради „лошите луѓе“ кои го гледаат спортот.

Pour ma petite princesse Mía ! #1An 👶🏼❤️

A post shared by Antoine Griezmann (@antogriezmann) on

„Играчите не ја откриваат сексуалната ориентација бидејќи се плашат“, рече тој во интервју за фудбалот со El Pais. „Мораме да изгледаме цврсто и силно, но се плашиме што луѓето ќе речат за нас. Секако, јас немам ништо против никого, ги почитувам сите“, додава тој. Но кога беше прашан, дали тој би ја открил јавно својата сексуалност доколку беше геј, одговори: „Мислам оти би го сторил тоа“.

A post shared by Antoine Griezmann (@antogriezmann) on

„Но секако, полесно е да се тврди кога не мораш да поминеш низ тоа“, вели тој.

„Има многу лоши луѓе во фудбалот и играчите може да стравуваат дека ќе бидат малтретирани кога ќе излезат на стадионите“, додава Гризман.

New #EvoApparel @puma 🔥

A post shared by Antoine Griezmann (@antogriezmann) on