Дома Вести Прајд

Одржана ЛГБТ+ парада на гордоста во Ниш, со присуство на силно полициско обезбедување

Фото: Getty Images

Во Ниш се одржа ЛГБТ+ парада на гордоста, на која луѓе од ЛГБТ+ популацијата прошетаа по централните улици, опкружени со полициски кордони.

Настанот, кој се одржа во вторникот (27 јуни), помина без инциденти, известува N1. До 2 јули, во градот ќе се одржуваат изложби, журки и концерти.