Дома Спорт

УЕФА го казни српскиот фудбалски клуб Црвена ѕвезда поради неговите хомофобични навивачи

Фото: ФК Црвена ѕвезда

Српскиот фудбалски клуб Црвена ѕвезда ќе игра на празен стадион против фудбалскиот клуб Иртиш од Павлодар, Казахстан. УЕФА го казнила клубот, кој реваншот од второто коло на квалификациите за Лигата на Европа ќе ја игра на својот стадион „Рајко Митиќ“ (исто така познат и како Маракана) во Белград.

Црвена ѕвезда е казнета поради инцидент на првиот натпревар против малтешкиот фудбалски клуб Флориана, на 29 јуни, кој српскиот вицешампион го одигра дома. Навивачите тогаш развиле транспарент со кој ги навредуваат припадниците на ЛГБТ+ популацијата, и токму тоа е причината за казната на која клубот најверојатно нема да се жали, според последните информации.

Црвена ѕвезда исто така ја чека и парична казна во износ од 8000 евра.

Првиот натпревар против Иртиш, црно-белите го играат во четврток (13 јули) во Казахстан од 16 часот, а реваншот е следната недела, 20 јули во Белград.